Hej Kirsten.
Jeg er også vild med Maddies suppe. Og har brugt den til at "rense ud" i kroppen. Kun spist den, hver gang jeg er blevet sulten i løbet af dagen, og så drukket en masse vand. Sådan en dag, tror jeg er sundt at tage en gang i mellem. Jeg føler mig i hvert fald utrolig sund - lige den dag.
Det kan godt være der ikke sker så meget, men du tager jo ikke på og det er da rigtig godt. Det går måske heller ikke så hurtigt med de sidste kilo, du gerne vil tabe, men du har jo kæmpet en brav kamp, så mon ikke det lykkes for dig? Jeg krydser fingre for dig ;-)
Med hensyn til vægtøgning ved mens. er det for mit vedkommende i ugen op til, at det ikke er sjovt at gå på vægten, og når det så kommer i gang, på 2. dagen, render jeg stort set på wc det meste af dagen og taber, som du, sagtens 1-2 kilo på den dag, og det er sikkert væske, der har ophobet sig i ugen op til. Så min foretrukne vejedag er på 2. dagen. Sådan har jeg haft det i mange år og det er måske lidt forskelligt, hvad man oplever. Mine vægtudsving er ikke helt så store, som de var, da jeg var yngre og de fysiske gener, som voldsom hovedpine, er heldigvis også på retur. Det får jo heldigvis en ende med, at det er noget, vi skal bekymre os om ;-)
Hilsen Lene
#2 af bumlemus (slettet)
Jeg har godt nok lavet Maddies fatburnersuppe og den kan varmt anbefales, men når jeg så spiser forkert imellem måltiderne hjælper det jo ikke meget.
Der ellers kun 25 kal.i 100g af Maddies fatburnersuppe og den mætter godt.
Der er skrevet meget om at vi tager på under menses, men min krop virker anderledes. Nu har jeg lagt mærke til det så længe at nu tør jeg skrive det. Op til 14 dage jeg skal have menses taber jeg mig ikke for så at tabe mig den dag det kommer. Jeg går ud fra det er væske.
Det værste er så hvis det vælger at springe 1 mdr. over (det hænder og det skyldes formoder jeg, min alder) så går der 1½ mdr hvor jeg ikke taber mig og så mister jeg motivationen.